Co musisz wiedzieć o dentystach i stomatologach

ą w żuchwie; powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych); powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący

Co musisz wiedzieć o dentystach i stomatologach dentysta jastrzębie

Wikipedia o powierzchniach zębów w stomatologii

W stomatologii wyróżnia się następujące powierzchnie zęba:

powierzchnię podniebienną ? od strony podniebienia w szczęce lub językową w żuchwie;
powierzchnię przedsionkową ? od strony przedsionka jamy ustnej; zwana jest również wargową (w zębach przednich) lub policzkową (w zębach bocznych);
powierzchnię żującą w trzonowcach i przedtrzonowcach, guzek żujący w kłach a brzeg sieczny w siekaczach;
powierzchnię mezjalną od strony linii pośrodkowej ciała;
powierzchnię dystalną przeciwną do linii pośrodkowej ciała.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Kiedy dopadnie nas ból zęba

Ból zęba to nic przyjemnego, ale nic z nim nie robiąc można jedynie pogorszyć sprawę. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u specjalisty może owocować znacznym pogorszeniem się stanu bolącego zęba, doprowadzając nawet do jego utraty.

Należy pamiętać, ze nawet kiedy w bolącym zębie nie ma widocznego ubytku to nie znaczy, ze jest zdrowy, ból nigdy nie bierze się znikąd i tylko dentysta jest w stanie stwierdzić co jest jego przyczyną i zaproponować odpowiednie leczenie. A im wcześniej się udamy do gabinetu tym mniej zapłacimy za leczenie, więc to kolejna zachęta, aby nie zwlekać z tematem.


Czemu nie lubimy dentystów?

Dentyści i stomatolodzy to niezbyt lubiana grupa lekarzy, a to ze względu na nieprzyjemne zabiegi wykonywane w ich gabinetach. Niemniej jednak to właśnie oni przyczyniają się do przedłużenia życia człowieka, bo zepsute uzębienie powoduje dalsze problemy i rozwój chorób groźnych dla zdrowia i życia człowieka.

Nieleczone zęby mogą prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i czasami nawet nieodwracalnych. Więc warto przezwyciężyć strach przed wizytą i wybrać się na fotel. Badania kontrolne powinno wykonywać się regularnie, optymalnie raz na pół roku- minimalnie raz na rok.